No i stało się, lato minęło. Coraz więcej, ciemnych, zimnych poranków. Gdy za oknem jest 5 stopni, a w domu kaloryfery nie dają z siebie aż tyle ile byśmy chcieli, warto zawinąć się w koc z alpaki i napić się ciepłej kawy.
Koce z wełny owczej gryzą i drapią, koce z wełny czesankowej są ciężkie, deformują się i wychodzą z nich „kłaczki” a koce z polaru choć praktyczne, są jednak całkowicie syntetyczne. Jeśli lubicie rzeczy oryginalne, wyjątkowe, niepowtarzalne ale również praktyczne i trwałe, to koc z wełny alpaki to dobry wybór. Materiał ten nie deformuje się, jest lekki i ciepły ale w stu procentach naturalny a mimo to wełna alpaki nie uczula. Alpaki nie produkują lanoliny co sprawia, że ich wełna jest hipoalergiczna więc nadaje się nie tylko na koce ale i na elementy odzieży. Tak więc gdy poranek spędzicie owinięci w koc z alpaki, popołudniem strzałem w dziesiątkę może okazać się szal z alpaki.
Koce i szale z alpaki
Koce i szale z alpaki tym różnią się od wyrobów ze zwykłej wełny, że są lekkie i stosunkowo cienkie a mimo to zachowują znakomite właściwości termiczne. To sprawia, że koc z alpaki ma formę pledu i może też służyć jako cześć garderoby. Narzucony na ramiona wspaniale ogrzeje w chłodny poranek lub wieczór. Szal z alpaki natomiast znakomicie sprawdzi się na wyjście.
Prawdziwy koc z alpaki (100% baby alpaca)
Kupując koc lub szal z wełny alpaki zwróćmy uwagę, czy produkt ten faktycznie jest z tego materiału jaki deklaruje w nazwie producent. Niestety coraz częściej zdarza się, że sprzedawcy oferują produkty o dziwnych nazwach „szal ala alpaka” albo „koc z lamy alpaki”. Często na zdjęciu widzimy produkt do złudzenia przypominający koce z wełny sprzedawane przez górali na Krupówkach… Potem okazuje się, że alpaka użyta jest wyłącznie w nazwie a w składzie już niekoniecznie. Czasem też wełna z alpaki jest w składzie ale zaledwie w 30% a pozostałe 70% to akryl.
Jeśli szukasz autentycznych wyrobów wysokiej jakości:
- Sprawdź skład na metce
- Upewnij się, że produkt wykonany jest z wełny „baby alpaca”
- Ostrożnie podchodź do zakupów w portalach ogłoszeniowych
Kupując wyroby z alpaki, upewnij się, że w składzie znajduje się wełna baby alpaca, to wełna pochodząca z runa młodych alpak. Ta pochodzi ze strzyżenia młodych, około rocznych alpak. Wraz z kolejnymi strzyżeniami, wełna alpaki jest coraz grubsza i nie spełnia już wymogów aby być określana mianem baby alpaca.
Miękka czy szorstka wełna z alpaki?
Wełna z alpaki jest miękka i przyjemna w dotyku. Porównując w sklepie kilka koców, czasem możemy odnieść wrażenie, że nie jest aż tak miękka jak np. włókna syntetyczne. Jeśli zakupiony produkt z alpaki, nie wydaje się aż tak miękki jak byśmy chcieli to może oznaczać, że wyrób jest świeży. Koc z wełny alpaki z czasem staje się coraz bardziej miękki i jeśli na początku wydaje się odrobinę szorstki to wrażenie to zniknie z czasem.