Która wełna jest lepsza? Wełna owcza czy wełna alpaki? A może merynos lub kaszmir?
Alpaki to zwierzęta, które od wieków żyją w bardzo trudnych warunkach klimatycznych. Wełna alpaki jet dostosowana do mroźnych zim występujących w Andach na wysokościach od 3000 do 5000 tysięcy metrów nad poziomem morza. To znacznie wyżej niż nasz najwyższy szczyt Tatr. To nie znaczy, że alpaki są zwierzętami wysokogórskimi. To zwierzęta hodowlane, które pochodzą z krajów o innym od naszego klimatu i innych warunków.
Wełna z kieszonkami powietrznymi
To wszystko sprawiło, że Alpaki charakteryzują się wełną o specyficznej strukturze z kieszonkami powietrznymi. Wełna alpaki jest dzięki temu cieplejsza od wełny owczej co oznacza, że wyroby z tej wełny mogą być lżejsze, cieńsze a mimo to zachowywać wspaniałe parametry termiczne.
To sprawia, że pledy z wełny alpaki są cieńsze od znanych nam koców z wełny owczej a czasem mogą być trochę podobne do koców z najlepszych tkanin syntetycznych, które są cienkie a mimo to ciepłe. A jednak wełnę z alpaki stworzyła natura!
Pledy z wełny alpak są od wieków wykorzystywane jako element ubioru przez mieszkańców Peru. Nie dało by się ich używać gdyby były grube i ciężkie.
Ciężki czy lekki koc z wełny?
Czy są lepsze? Są na pewno inne, jeśli lubicie ciężkie, grube koce to mogą wam się spodobać inne produkty, np. koce z wełny czesankowej, te jednak mimo swojego ogromnego uroku, są koszmarnie niepraktyczne.
Inną cechą alpak jest to, że ich wełna nie zawiera lanoliny, są więc całkowicie hypoalergiczne! Ale o tym już w oddzielnym wpisie.